mSTAN jede i v Plzni

Na následujících řádcích vysvětluje náš plzeňský předseda proč si myslí, že mSTAN má smysl. 

Důležitý je dialog mezi současnou politickou generací a tou, která je jednou nahradí. Jsem přesvědčen, že mladí, kteří se o aktivní politiku zajímají, bývají bráni spíše jako snobové nebo ti s protekcí od konzervativců. Plzeňský kraj patří mezi ty rozlehlejší v České republice a jiné problémy mají mladí na Rokycansku, jiné v Plzni, a jiné u Českého lesa na Domažlicku. A to co, Česká republika potřebuje, je aktivní zapojení mladé generace do rozhodování, na úrovni, která je jim blízká, aby mladí lidé mohli řešit problémy, které se jich týkají. Mladí nemusí nutně vládnou, ale měli by mít zájem o to se k různým problematikám vyjadřovat.

Plzeň by se měla po roce 2015 – tedy roce Evropského hlavního města kultury – věnovat rozvíjení aktivit plynucího z tohoto projektu, tedy především přeměně objektu bývalého depa na opravdovou kulturní továrnu. Plzeňský kraj by potom neměl zapomínat na pravidelnou podporu aktivit dětí a mládeže po celém kraji nikoliv pouze v krajském městě.

Témat, která tíží Plzeňský kraj, je nejspíše mnoho. Velmi mnoho z nich kraj již řeší, jiné ne. Mladí by neměli zapomínat na to, že není dobré, aby v kraji, který osvobodili v roce 1945 Američané, měli vládnout komunisté. A na správě kraje by se měli podílet všichni.

plz2

Řekl bych, že hlavním bodem by měl všeobecně být dialog o tom, proč se mladí nezapojují do politiky. A nebo když už se zapojí, proč je semele a nevydrží tam. I v ZMP seděli i ti, kterým bylo dvace-x, ale vydrželi tam pouze jedno volební období, a pak skončili. A důvod? Někteří z nich mnohdy za čtyři roky neřekli na zastupitelstvu ani slovo, neznali procesy a ani se s nimi nechtěli seznámit. Mladí by měli být po ruce těm starším a zkušenosti by měli nabírat v komisích zřizovaných Radou města či městských obvodů.

Martin Štěrba, předseda plzeňského mSTANu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *