Jak to chodí na stáži v Europarlamentu

Přečtěte si níže pár odstavců od Michaely Kuníkové, která se v listopadu stáže zúčastnila.

Na stáž k panu europoslanci Polčákovi jsem nastoupila na začátku listopadu. Vzhledem k tomu, že 1. a 2. listopadu jsou v Belgii hned dva státní svátky (Svátek všech svatých a  Památka zesnulých), tak má stáž začala až o několik dní později. První den byl takový „rozkoukávací“, mimo praktických věcí jako zřízení kartičky pro vstup do Evropského parlamentu,  jsem se také  pokoušela zorientovat a především zapamatovat, kde se nachází mé měsíční útočiště (= kancelář). Ano, věděla jsem, že budova Evropského parlamentu asi bude velká, ale někdy mi doslova připadalo toto místo jako bludiště. Bludiště plné sektorů a pater.

Náplní mé práce byly dílčí úkoly, během stáže jsem nejvíce spolupracovala s asistenty poslance, kteří tyto dílčí úkoly udělovali. Já jsem během své stáže vytvářela nejdříve návrhy vystoupení poslance na plénum ve Štrasburku, co se týká tohoto úkolu mě velmi potěšilo, že větší část textu co jsem sepsala, pak na plénu zazněla. Dalším úkolem, který s touto agendou do jisté míry souvisel, bylo zpracování písemného vysvětlení hlasování poslance.
Zajímavou součástí stáže byla účast na zasedání výborů a následného hlasování, přirozenou součástí tohoto procesu bylo pořízení zápisu. Měla jsem příležitost se také zúčastnit konference, která byla zaměřena na metody nakládání s odpadem pro evropské zástupce obcí a regionů, která se konala v sídle Evropské komise. Další úkoly byly většinou organizační v rámci kanceláře.
Abych svojí stáž shrnula, byla to bezvadná zkušenost, za kterou jsem vděčná. Atmosféra, která panuje v Evropském parlamentu je skvělá, tolik lidí různých národností na jednom místě se jen tak nevidí. Přínosem je bezesporu i vidět zblízka celý evropský legislativní proces, který je někdy těžko pochopitelný. Brusel je navíc moc hezké město, které je možné za měsíc velmi dobře poznat, ale nejen to, během listopadu jsem navštívila i další belgická města – Antverpy, Bruggy a Lovaň, které mohu jen doporučit. Zkrátka a dobře, měsíc v Bruselu byl super!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *